Jak wybrać serwer wirtualny?

Serwer wirtualny to hasło, które często się pojawia, gdy szukamy hostingu dla naszej strony internetowej. Co się jednak kryje za tym hasłem? Trzeba bowiem wiedzieć, że to dość pojemne określenie, które może obejmować zarówno hosting współdzielony, jak i serwer VPS.

Dobry hosting ma kluczowe znaczenie dla bezawaryjnego i szybkiego działania strony internetowej. Nie każdy projekt wymaga jednak od razu serwera dedykowanego, a więc pozostającego do dyspozycji tylko jednego użytkownika. Nieco inaczej jest w przypadku serwera wirtualnego.

Czym jest serwer wirtualny?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym w ogóle są serwery wirtualne. Wspomniany wcześniej serwer dedykowany to maszyna fizyczna. Aby natomiast uzyskać serwery wirtualne, trzeba podzielić taką fizyczną maszynę, a przede wszystkim jej przestrzeń dyskową. Dokonuje się tego za pomocą specjalnego oprogramowania. Tutaj pojawiają się dwie opcje. Możemy mieć bowiem do czynienia z serwerem wirtualnym w ramach hostingu współdzielonego lub serwera VPS. Drugie rozwiązanie jest bardziej zaawansowane i lepsze dla większych witryn internetowych. To tak naprawdę opcja pośrednia pomiędzy hostingiem współdzielonym a serwerem dedykowanym.

Dostosowanie serwera wirtualnego

Jak dostosować serwer wirtualny do swoich potrzeb? To zależy, czy mamy do dyspozycji hosting współdzielony, czy serwer VPS. W przypadku pierwszego niewiele można zrobić, dostępne są tylko podstawowe opcje z panelu administracyjnego. W tym przypadku założenie jest takie, że użytkownik nie musi mieć wcale zaawansowanej wiedzy na temat konfiguracji serwerów, ponieważ otrzymuje gotowe narzędzie hostingowe. Więcej możliwości jest w przypadku serwera VPS. Jeśli mamy wirtualizację KVM, możemy niemal całkowicie dostosować serwer do naszych potrzeb. To możliwe, chociaż mamy do czynienia z serwerem wirtualnym, ponieważ każdy z nich jest bardzo dobrze izolowany od pozostałych. To daje bardzo duże możliwości konfiguracyjne i dostajemy gwarancje potrzebnych zasobów.

Kiedy serwer wirtualny to za mało?

Serwer wirtualny to najczęściej wygodne rozwiązanie. Niestety, nie zawsze wystarcza. Hosting współdzielony dobry jest do najprostszych projektów internetowych. Większe i bardziej zaawansowane wymagają już serwera VPS. Jednak największe i najpopularniejsze witryny, środowisko dużej firmy, największe sklepy internetowe itp. wymagają większych zasobów i jeszcze większej swobody konfiguracyjnej. W takim przypadku najlepszy będzie serwer dedykowany.

Serwery wirtualne to różne możliwości w zależności od wybrednej opcji. Zanim podejmiemy decyzję, która z nich będzie dla nas najlepsza, warto zastanowić się nad wymaganiami naszego projektu internetowego. Dopiero wtedy dowiemy się, czego naprawdę szukamy.